Süs havuzu yapımı,Lotus ve Nilüfer yetiştiriciliğine ilk adım…

 

Bugün sizlerle yaklaşık 1 yıl uzatmalardan sonra yaptığım süs havuzunun yapımını paylaşmak istedim.Baştan uyarayım bugüne kadar hazırladığım en uzun yazı olacak ona göre okursunuz.

Geçen sene bu zamanlardı yazlığa taşınmam .Bahçeyle daha sık haşır neşir hale gelmemle, yeşilliğin arasında su sesini hayal edişim.Ne yapabilirim araştırmaları sonucunda  http://www.akvaryum.com/Forum/ev_tipi_selale_yapimi_k249903.asp bu linkteki havuza denk geldim,yapımı çok mantıklıydı ve bahçeme de en uygun havuz buydu.

Yapımında poliüretan köpük ve strafor yalıtım malzemesi kullanılıyordu. Önce 6 adet strafor dış cephe malzemesi aldım,linkteki yapımına uygun olarak şekillendirdim.En zor kısmı havuzun en alt kısmındaki dış cepheydi,o kısmının yapımını fotoğraf çekmeyi unutmuşum.

Parçaları birbirlerine soğuk silikon ve zaman zaman poliüretan köpük takviyesiyle birbirine sabitledim.Sıra geldi poliüretan köpükle dekoratif havuzumuzu oluşturmaya ,toplamda 13 kutu poliüretan köpük harcadım.Tabi sadece köpüğü sıkmakla kalmıyor,bir de iç boru tesisatı var.Önce su akmasını istediğim yerleri hesapladım.Sonrasında tesisat konusunda bilgim olmadığı için eşimden yardım istedim.O da delikli bir boru ve havuzun devir daimini yapması için akvaryum motorunu hazırladı.Boruyu yerleştirdim ve üstünü kapatacak şekilde poliüretanla kapadım.Bu arada bir serada Aslanbaşı buldum,onu da her iki borunun ortasına su akacak şekilde monte ettim.

Tüm köpükleme işlemi bittiğinde de önce beyaz sprey boyayla astar attım,sonrada iki kat Merbolin marka dekoratif ahşap koruyucuyla iki kat boyadım.Kuruduktan sonra sıra geldi çalıştırmaya ,bu arada her gelen de soruyor ne zaman çalışacak ne zaman göreceğiz diye bir mahalle baskısı 🙂 Eee artık karşısına geçer bir çay içeriz derken ..GÜMMMMMMM 🙂

O da ne biz havuzu dolduruyoruz 10 dakika da havuz boşalıyor 🙂 yani su kaçırıyor.Aman Allahım şaka mı bu ,o kadar uğraş sonucunda olacağına bak.Ben doğal olarak isyanlarda,sitemizin ustası var,onun aklına geldi ,çatı kaplamasında kullanılan kauçuklu bir malzeme var şuan ismini hatırlamıyorum ,gri renkli yapışkan bir madde onu sürelim hiç birşeyi kalmaz dedi.Hadi sürdük bu defa da kurumaz 🙂 en azından kurusa başka yöntemler deneyeceğim o da olmadı.Gerçi silikon takviyesi yaptım,tutkal sürdüm bazı poliüretanlı bölümleri koparıp tekrar yaptım yok yok yok ! İçime fenalıklar geldi yaklaşık 1 ayda öyle uğraştım.En sonunda böylece kalsın dedim çünkü sezon sonu da gelmişti.

Bu sene gelir gelmez kendimi havuza feda ettim.Napsam diye düşünürken doğal havuz yapımı aklıma geldi ,hani toprağı kazıp,poşet geriyorsun sonra içine su dolduruyorsun.Öyle yapacakken eşim öyle de kaçırmayacağının bir garantisi yok en iyisi biz gerçek çimento havuz yaptıralım dedi.Çağırdık ustamızı anlattık derdimizi,yapım aşamalarında görürsünüz nasıl hazırlandığını,çimentodan alt taban yapılınca geçen sene yaptığım havuzun alt kısmını komple kestim çıkardım,ve o şekilde sabitlemeden oturttuk.Sabitlememek daha mantıklı çünkü,poliüretanın üzerindeki boyalar zamanla yağıştan yıpranıyor,bu şekilde olunca kaldırıp istediğimiz yere koyabileceğiz.

Havuzu yerine koyduk koymasına da, bu defa da görüntü kirliliği oldu.Onları da aldığımız doğal taşlarla kapattım.Havuzun içini ve dışını bu taşlarla döşedim.Bahçemin her yeri parke taşlarıyla kaplıydı,hiç çiçeklik yoktu.Köşelerindeki çiçeklikleri biz açtık eşimle,kenarlarıda boş kaldı.Hem çit gibi bariyer olsun hem de havuzla uyumlu olsun diye de bahçenin etrafına taşları yapıştırdım.

Kısacası sevgili okurlar ; biraz el yapımı olmaktan çıktı ve ben beceremedim 🙁 doğallığını kaybetti ama en azından artık bir havuzum var ve su sesi tüm bahçemde yankılanıyor.  Haa bu arada unutmadan neden su kaçırdığını da buldum,söyliyeyim de gülün birazcık 🙂 Boyamak için kullandığımız sevgili Merbolin ahşap koruyucudan bahsetmiştim,onu tinerle sulandırı-yoruz ya 🙂 TİNERRRR evet bu felaketin sebebi,tinerin köpüğü eritmesi.Böyle bir havuz yapacaksanız plastik boya kullanmanızı tavsiye ederim.Yoksa benim gibi 1 sene de tamamlarsınız 🙂 

UYARILAR

 • Poliüretan köpükle çalışırken kesinlikle eldiven kullanın.Çünkü asla hiç bir madde tek başına çıkaramıyor.O zamanlar yeni yeni emekleyen meraklı kızım,iki eliyle birden havuza yapıştı 🙂 parmakları birbirine yapıştı 🙂 Eşim boyacılara sormuş,bir tek çıkarırsa saf alkol çıkarır demişler,denedik ama nafile yapışa yapışa yaklaşık 1 hafta da çıkıyor 🙂 Bir de köpük eliniz gibi bir yere bulaştıysa kumla ovalayın yapışkanı geçiyor ama lekesi kalıyor.
 •  Straforun üstüne poiüretanı sıkıp kurumaya bıraktığınız zaman, yaklaşık bir 10 dk sonra üstüne spreyle su sıkın bu işlem daha doğal görünen bir havuz elde etmenizi sağlıyor.
 • Poliüretanı aralarında boşluk gelecek şekilde sıkın,kuruduğunda yaklaşık 3 katı büyüklüğüne ulaştığını unutmayın.
 • Alt zemini hazırlarken strafor ve köpük arasına kalın naylon yapıştırın işiniz garanti olsun.
 • Plastik bazlı boya kullanın

KULLANILAN MALZEMELER :

6 ADET STRAFOR YALITIM MALZEMESİ

13 KUTU POLİÜRETAN KÖPÜK

1 KUTU SOĞUK SLİKON

1 KUTU TUTKAL

4 ADET BEYAZ SPREY BOYA

3 KG MERBOLİN AHŞAP KORUYUCU

1 ADET ASLAN BAŞI

1 ADET DELİKLİ BORU

1 ADET AKVARYUM MOTORU

1 METRE HORTUM

 

 Bu fotoğraf geçen sene çatı koruyucu sürdüğüm zamandan kalma,üstüne de bir kat beyaz boya geçtiğim halde kapanmadı.

 Önce diktörtgen derin bir çukur açtık ve usta kalıpları hazırlayarak çimento döktü

 Çimento kuruduğunda havuzu üstüne yerleştirdik

 Satın aldığımız doğal taşlar,bahçe ve havuz düzenlemesinde kullandım

 Evett havuzum yerine oturdu,içini ve dışını doğal taşlarla kapladım.

 Bahçemde geçen sene hiç çiçeklik yoktu,bende saksılara ekmiştim çiçeklerimi,gelişimleri istediğim gibi olmayınca ve daha fazla ekim alanı yaratabilmek için parkeleri söktük.

 Çiçekliğin kenarlarına hazırladığım çimentoları yayarak ,küçük ve büyük doğal taşlarla bariyer yaptım

Oldum olası sucul bitkileri hep çok severdim,bahçe bitkilerinden anlarım  ,ama sucul bitki yetiştirme konusunda hiçbir bilgim yoktu. İnternetten nilüfer ve lotus tohumu araştırdım.Bir iki yerde denk geldim ama fiyatları çok pahalı geldi.Ve bazı yerlerde nilüfer çiçeği diye ararken lotusların satıldığını farkettim.

Daha sonra başka bir site de Nilüfer rizomunun satıldığını gördüm.İnanın nasıl mutlu oldum altın bulmuş gibi.Çünkü tohumları alacaksınız ve çimlenip çimlenmeyeceğinin hiç bir garantisi yok. Rizom bildiğiniz kök halinde satılıyor.Hemen sahibi Tuğrul beyle irtibata geçtim , o kadar yardımcı oldu ki sağolsun nerdeyse bildiği herşeyi bana makale halinde gönderdi. Kendisinin de bir bloğu var bahçesinde yetiştirdiği sucul bitkiler konusunda bilgiler yazıyor.   http://tugopond.blogspot.com/ bahçesini görüp aşık olamayacak bir bitkisever varmıdır bilmiyorum 🙂 altta ki fotoğraf Tuğrul beye ait ,bana gönderdiği rizomun ilk halini çekmeyi her zamanki gibi unutmuşum 🙂

 Öncelikle killi toprağı seviyorlarmış Nilüferler,ee benim heryerim killi toprak zaten.Tuğrul bey killi toprağı çamur haline getirip,sığ bir saksının içine ekmemi söyledi.Benim havuzum da ne yazık ki derinlik çok az,başta sucul bitki yetiştireceğimi düşünmediğim için ,olabildiğince sığ bir kap kullandım.Üzerine havuzda ki bulanıklık az olsun ve toprak dışarı çıkmasın diye üzerine taşları yerleştirdim.

 Ektiğim rizomu,havuza yerleştirdim.

 İlk gün haliyle havuzum çamurlaştı.

 Ertesi gün çamur dibe çöktü ve suyum berraklaştı.Nilüfer’in büyümesini beklemeye başladım.

 Bu arada da zengarden.com.tr den karışık renkli Lotus tohumu siparişi vermiştim,onlar da gelince mutluluğum paha biçilemezdi 🙂

 Tohumlar zeytin çekirdeğini andırıyorlar,öcelikle tohumları delmek gerekiyor.Çünkü kabukları çok sert,bir bıçakla küçük oyuklar açtım.Ve kestiğim pet şişeye koydum.Aslında Tuğrul beyden iki rizom istemiştim,birisini de anneme hediye etmek için.Yanlış anlaşılma oldu ve bana tek bir rizom geldi.Sonrasında ikinci rizomu da istedim,sağolsun 3 rizom ve 3-4 adet lotus tohumu göndermiş.Böylelikle lotuslarım iki katına çıkmış oldu,zengardendan sipariş vermemiş olsaydım tohumları ondan alırdım.

Tohumları sıcağa yakın suya koymamı ve günde 5-6 kere yenisiyle değiştirmemi söyledi.Ben de dediklerini harfiyen yerine getirdim

 Bir haftanın sonunda tohumlarım bu hale geldiler,ikinci çengellerini çıkardıktan sonra da aynı Nilüfer gibi killi çamurla hazırladığım saksılara ekip havuza yerleştirdim.

 Bu da lotusumun büyümüş hali 🙂

 Havuzumun son hali ,tam istediğim gibi.Geriye bir tek çiçek açmaları kaldı,bu sene umudum yok büyük ihtimalle seneye açmış olurlar.

Aslında bu yazı da Nilüfer ve lotus bitkilerinin yetiştirilmesi ile ilgili daha fazla bilgi paylaşacaktım,ama yazı o kadar uzadı ki arada bu bilgilerin kaybolup gitmesini istedim.Belki başka bir yazıda ayrıntılı olarak yazarım.Hemen nerden profosyonel oldun da yazı yazacaksın demeyin,Tuğrul beyin derleyip hazılardığı bilgilerden bahsediyorum.Dediğim gibi işin üstadı o ,dolayısıyla blogundan takip edebilirsiniz

 http://tugopond.blogspot.com/

Bu hale gelmeleri toplamda 20 günü buldu,iyi ki tohumla uğraşmamışım 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=lDz4pqKt8vA

Benzer Yazılar

“Süs havuzu yapımı,Lotus ve Nilüfer yetiştiriciliğine ilk adım…” için 2 Yorum

 1. Tuğrul dedi ki:

  Çok güzel bir çalışma olmuş, tebrikler.
  Ön araştırma yapmanız, projeye kendi zevk ve becerinizle katkıda bulunmanız , deneme yanılma sonrası mutlu sona ulaşmanız, ne güzel bir süreç.
  Ayrıca aşama aşama yaşadıklarınızı gayet detaylı ve anlaşılır bir biçimde yazıya dökmeniz ( bu arada UYARILAR bölümü de çok yararlı olmuş ) son derece güzel.

  Sayenizde bir çok kişinin bu güzellikler için kollarını sıvayacağını düşünüyorum.

  Ellerinize sağlık.

  • hayaliatolye dedi ki:

   Öncelikle bloguma hoşgeldiniz,elimden geldiğince açık olmaya ve edindiğim tüm tecrübeleri net bir şekilde anlatmaya çalıştım.
   İnşallah başarılı olmuşumdur.
   Sucul bitkileri yetiştirmem de verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim,siz yardımcı olmasaydınız inanın çok zorlanırdım.

   İnşallah bu yazıdan yardıma ihtiyacı olan herkes faydalanır,daha çok insan nilüfer ve lotus yetiştirir,tekrar teşekkür ederim

   Sevgilerimle

Yorum Bölümü


Facebook Sayfamız

Twitter Sayfamız

Google Plus